  • IHB4BV472K
IHB4BV472K
advertisement
Manufacturer No:
IHB4BV472K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IHB4BV472K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
IHB4BV472K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHB4BV472K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Operating Temperature
    -55°C~130°C
  • Series
    IHB
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.600Dia 40.64mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    1.4A
  • Shielding
    Unshielded
  • Inductance
    4.7mH
  • DC Resistance (DCR)
    1.14Ohm Max
  • Max DC Current
    2A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Height
    26.16mm
  • Height Seated (Max)
    1.030 26.16mm