  • IHD1EB102L
IHD1EB102L
advertisement
Manufacturer No:
IHD1EB102L
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IHD1EB102L
Package:
Axial
Datasheet:
IHD1EB102L
Description:
Quantity:
In Stock : 65
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHD1EB102L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Series
    IHD
  • Size / Dimension
    0.270Diax0.700L 6.85mmx17.78mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    330mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    330mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Diameter
    813 μm
  • Inductance
    1mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.3Ohm Max
  • Max DC Current
    330mA
  • Lead/Base Style
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    230mA
  • Inductance Tolerance
    15%
  • DC Current
    330mA
  • Diameter
    6.85mm
  • Length
    17.78mm