  • IHD1EB121L
IHD1EB121L
advertisement
Manufacturer No:
IHD1EB121L
HK JDW NO:
873-IHD1EB121L
Datasheet:
IHD1EB121L
Description:
FIXED IND 120UH 940MA 283 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
IHD1EB121L
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    940mA
  • Lead Diameter
    813 μm
  • Inductance
    120μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    283mOhm Max
  • Max DC Current
    940mA
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Current - Saturation
    660mA
  • Inductance Tolerance
    15%
  • Diameter
    6.85mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.270Diax0.700L 6.86mmx17.78mm
  • Tolerance
    ±15%