  • IHTH0750JZEB6R8M5A
IHTH0750JZEB6R8M5A
advertisement
Manufacturer No:
IHTH0750JZEB6R8M5A
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IHTH0750JZEB6R8M5A
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHTH0750JZEB6R8M5A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    COMPOSITE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    IHTH-0750JZ-5A
  • Size / Dimension
    0.800Dia 20.32mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    Bulk
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    23A
  • Lead Pitch
    13.335mm
  • Lead Length
    4.191mm
  • Lead Diameter
    1.4224 mm
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    4.18mOhm Max
  • Max DC Current
    23A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    28A
  • Height
    9.525mm
  • Height Seated (Max)
    0.375 9.53mm