  • IHV28EB60
IHV28EB60
advertisement
Manufacturer No:
IHV28EB60
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IHV28EB60
Package:
Radial, Horizontal Cylinder
Datasheet:
IHV28EB60
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHV28EB60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    38 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal Cylinder
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IHV
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    1.020Diax2.450L 25.91mmx62.23mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    8.5mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    28A
  • Shielding
    Unshielded
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    49.53mm
  • Inductance
    60μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    8.5mOhm Max
  • Max DC Current
    28A
  • Frequency - Self Resonant
    1.9MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • DC Current
    28A
  • Diameter
    27.18mm
  • Length
    62.23mm