  • IKP28N65ES5XKSA1
IKP28N65ES5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKP28N65ES5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKP28N65ES5XKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IKP28N65ES5XKSA1
Description:
Quantity:
In Stock : 3
Step5Bar-code shipping tag
IKP28N65ES5XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TrenchStop™ 5
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    130W
  • Reverse Recovery Time
    73ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    38A
  • Test Condition
    400V, 28A, 34 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 28A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    50nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    90A
  • Td (on/off) @ 25°C