  • IKP39N65ES5XKSA1
IKP39N65ES5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKP39N65ES5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKP39N65ES5XKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IKP39N65ES5XKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKP39N65ES5XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TrenchStop™ 5
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    188W
  • Reverse Recovery Time
    84ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    62A
  • Test Condition
    400V, 39A, 12.8 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.85V @ 15V, 39A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    70nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C