  • IKP40N65F5XKSA1
IKP40N65F5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKP40N65F5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKP40N65F5XKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IKP40N65F5XKSA1
Purchasing and Inquiry
IKP40N65F5XKSA1 Description
When employing this Infineon Technologies IKP40N65F5XKSA1 IGBT transistor, don't be scared to increase the amps in your device. It features a collector-emitter voltage that can go as high as 650 V. It can dissipate up to 255000 mW of power. It is created in just one design. The operating temperature range for the IKP40N65F5XKSA1 IGBT transistor is -40 °C to 175 °C.
IKP40N65F5XKSA1 Features
  • Low Qg
  • 650V breakdown voltage
  • Pb-free lead plating; RoHS compliant
  • Maximum junction temperature 175°C
  • Qualified according to JEDEC for target applications
  • IGBT co-packed with RAPID 1 fast and soft antiparallel diode
  • Best-in-Class efficiency in hard switching and resonant topologies
IKP40N65F5XKSA1 Applications
  • Industrial
  • Enterprise systems
  • Personal electronics
Step5Bar-code shipping tag
IKP40N65F5XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    TrenchStop®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    255W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    255W
  • Input Type
    Standard
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.6V
  • Max Collector Current
    74A
  • Reverse Recovery Time
    60 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.6V
  • Test Condition
    400V, 20A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 40A
  • Gate Charge
    95nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C