  • IKW30N60TFKSA1
IKW30N60TFKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKW30N60TFKSA1
HK JDW NO:
376-IKW30N60TFKSA1
Datasheet:
IKW30N60TFKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IKW30N60TFKSA1
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2006
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH SWITCHING SPEED
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    *KW30N60
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    187W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    143ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    60A
  • Turn On Time
    50 ns
  • Test Condition
    400V, 30A, 10.6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.05V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    382 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    167nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    90A
  • Td (on/off) @ 25°C