  • IKW50N65H5FKSA1
IKW50N65H5FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKW50N65H5FKSA1
HK JDW NO:
376-IKW50N65H5FKSA1
Datasheet:
IKW50N65H5FKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IKW50N65H5FKSA1
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2008
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    305W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    305W
  • Input Type
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.65V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    57 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.65V
  • Test Condition
    400V, 25A, 12 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 50A
  • Gate Charge
    120nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C