  • ILD55-X007
ILD55-X007
advertisement
Manufacturer No:
ILD55-X007
HK JDW NO:
879-ILD55-X007
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
ILD55-X007
Description:
Quantity:
In Stock : 1780
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ILD55-X007
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD, Gull Wing
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SMD
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1995
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Voltage - Isolation
    5300Vrms
  • Output Type
    Darlington
  • Number of Elements
    2
  • Number of Channels
    2
  • Power Dissipation
    400mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.25V
  • Input Type
    DC
  • Forward Current
    60mA
  • Max Output Voltage
    55V
  • Output Current per Channel
    125mA
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    55V
  • Max Collector Current
    125mA
  • Rise / Fall Time (Typ)
    10μs 35μs
  • Current - Output / Channel
    125mA
  • Reverse Breakdown Voltage
    3V
  • Voltage - Output (Max)
    55V
  • Max Input Current
    60mA
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1V
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    60mA
  • Current Transfer Ratio (Min)
    100% @ 10mA
  • Vce Saturation (Max)
    1V
  • Current Transfer Ratio
    400 %