  • IMC0402ER10NJ
IMC0402ER10NJ
advertisement
Manufacturer No:
IMC0402ER10NJ
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMC0402ER10NJ
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
IMC0402ER10NJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMC0402ER10NJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    IMC-0402
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    600μm
  • Current Rating
    320mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    10nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    410mOhm Max
  • Max DC Current
    320mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.8GHz
  • Q @ Freq
    19 @ 800MHz
  • Q Factor
    19
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    320mA
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm