  • IMC0402ER1N5S
IMC0402ER1N5S
advertisement
Manufacturer No:
IMC0402ER1N5S
HK JDW NO:
873-IMC0402ER1N5S
Datasheet:
IMC0402ER1N5S
Step5Bar-code shipping tag
IMC0402ER1N5S
  • Type
    Parameter
    Select All
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
  • Weight
    652.039032μg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    IMC-0402
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
  • Tolerance
    ±0.3nH
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating (Amps)
    400mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    600μm
  • Current Rating
    400mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.5nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    70mOhm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Q @ Freq
    21 @ 800MHz
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Q Factor
    21
  • DC Current
    400mA
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm