  • IMC0603ER72NG01
IMC0603ER72NG01
advertisement
Manufacturer No:
IMC0603ER72NG01
HK JDW NO:
873-IMC0603ER72NG01
Datasheet:
IMC0603ER72NG01
Step5Bar-code shipping tag
IMC0603ER72NG01
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2016
  • Series
    IMC-0603-01
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.041W 1.60mmx1.05mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
    Chip
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    400mA
  • Inductance
    72nH
  • Test Frequency
    150MHz
  • DC Resistance (DCR)
    490mOhm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.7GHz
  • Q @ Freq
    35 @ 150MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Height
    1.25mm
  • Height Seated (Max)
    0.049 1.25mm