  • IMC0805ER15NJ01
IMC0805ER15NJ01
advertisement
Manufacturer No:
IMC0805ER15NJ01
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMC0805ER15NJ01
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
IMC0805ER15NJ01
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMC0805ER15NJ01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    IMC-0805-01
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.45mm
  • Current Rating
    600mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    15nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Max DC Current
    600mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    60 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Q Factor
    60
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    600mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 500 MHZ
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.055 1.40mm