  • IMC1008ER15NJ
IMC1008ER15NJ
advertisement
Manufacturer No:
IMC1008ER15NJ
HK JDW NO:
873-IMC1008ER15NJ
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
IMC1008ER15NJ
Description:
Quantity:
In Stock : 5025
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
IMC1008ER15NJ
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    IMC-1008
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.3mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    15nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    2.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    60 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Q Factor
    60
  • DC Current
    1A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 500 MHZ
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm