  • IMC1008ERR18J
IMC1008ERR18J
advertisement
Manufacturer No:
IMC1008ERR18J
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMC1008ERR18J
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
IMC1008ERR18J
Description:
Quantity:
In Stock : 2754
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMC1008ERR18J
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.3mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    800mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
    1008
  • Inductance
    180nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    330mOhm Max
  • Max DC Current
    800mA
  • Frequency - Self Resonant
    800MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    45 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Q Factor
    50
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    800mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 100 MHZ
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    IMC-1008
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%