  • IMC1812ER4R7K
IMC1812ER4R7K
advertisement
Manufacturer No:
IMC1812ER4R7K
HK JDW NO:
873-IMC1812ER4R7K
Datasheet:
IMC1812ER4R7K
Description:
Inductor RF Chip Molded Wirewound 4.7uH 10% 7.96MHz 50Q-Factor Powdered Iron 315mA 1Ohm DCR 1812 T/R
Step5Bar-code shipping tag
IMC1812ER4R7K
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.4mm
  • Construction
    Molded Chip
  • Current Rating
    315mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    3.15mm
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Current
    300mA
  • Max DC Current
    315mA
  • Frequency - Self Resonant
    35MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Q Factor
    50
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    315mA
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm