  • IMC1812ES101K
IMC1812ES101K
advertisement
Manufacturer No:
IMC1812ES101K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMC1812ES101K
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
IMC1812ES101K
Description:
Inductor RF Chip Molded Wirewound 100uH 10% 790KHz 40Q-Factor Powdered Iron 110mA 8Ohm DCR 1812 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMC1812ES101K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    IMC-1812
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.4mm
  • Construction
    Molded Chip
  • Current Rating
    110mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    790kHz
  • DC Resistance (DCR)
    8Ohm Max
  • Current
    85mA
  • Max DC Current
    110mA
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 790kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Q Factor
    40
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    110mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.79MHZ
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm