  • IMC1812ES8R2K
IMC1812ES8R2K
advertisement
Manufacturer No:
IMC1812ES8R2K
HK JDW NO:
873-IMC1812ES8R2K
Datasheet:
IMC1812ES8R2K
Step5Bar-code shipping tag
IMC1812ES8R2K
    1812 (4532 Metric)
  • Number of Pins
    1812
  • Weight
    26.988746mg
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    270mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    3.4mm
  • Current Rating
    270mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.4Ohm Max
  • Max DC Current
    270mA
  • Frequency - Self Resonant
    25MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 7.96MHz
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • DC Current
    270mA
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    3.2004mm