  • IMC1812RV2R2K
IMC1812RV2R2K
advertisement
Manufacturer No:
IMC1812RV2R2K
HK JDW NO:
873-IMC1812RV2R2K
Datasheet:
IMC1812RV2R2K
Step5Bar-code shipping tag
IMC1812RV2R2K
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    26.988746mg
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Molded Chip
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    380mA
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    700mOhm Max
  • Max DC Current
    380mA
  • Frequency - Self Resonant
    55MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 7.96
  • Height
    3.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm