  • IMCH1812ER1R5K
IMCH1812ER1R5K
advertisement
Manufacturer No:
IMCH1812ER1R5K
HK JDW NO:
873-IMCH1812ER1R5K
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
IMCH1812ER1R5K
Step5Bar-code shipping tag
IMCH1812ER1R5K
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    150mOhm Max
  • Max DC Current
    950mA
  • Frequency - Self Resonant
    130MHz
  • Q @ Freq
    10 @ 7.96MHz
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Q Factor
    10
  • DC Current
    950mA
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm
  • Length
    4.4958mm
  • Width
    3.2004mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    IMCH-1812
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    950mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    3.5mm
  • Current Rating
    950mA
  • Inductance
    1.5μH