  • IMS02BH150K
IMS02BH150K
advertisement
Manufacturer No:
IMS02BH150K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMS02BH150K
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMS02BH150K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IMS-2
  • Size / Dimension
    0.095Diax0.250L 2.41mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Military Standard
    MIL-PRF-15305
  • Lead Length
    38.1mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.4Ohm Max
  • Max DC Current
    115mA
  • Frequency - Self Resonant
    30MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    38 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    38
  • DC Current
    115mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 2.5MHZ