  • IMS02WWDBH180K40
IMS02WWDBH180K40
advertisement
Manufacturer No:
IMS02WWDBH180K40
HK JDW NO:
873-IMS02WWDBH180K40
Step5Bar-code shipping tag
IMS02WWDBH180K40
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    IMS-2WWD-40
  • Size / Dimension
    0.133Diax0.335L 3.38mmx8.51mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    Bulk
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    Cylindrical
  • Lead Length
    33.02mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    18μH
  • DC Resistance (DCR)
    1.02Ohm Max
  • Max DC Current
    570mA
  • Frequency - Self Resonant
    40MHz
  • Q @ Freq
    43 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    43
  • Inductance Frequency - Test
    2.5MHz
  • Current - Saturation
    175mA