  • IMS05WDST103K40
IMS05WDST103K40
advertisement
Manufacturer No:
IMS05WDST103K40
HK JDW NO:
873-IMS05WDST103K40
Datasheet:
IMS05WDST103K40
Step5Bar-code shipping tag
IMS05WDST103K40
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    IMS-5WD-40
  • Size / Dimension
    0.164Diax0.450L 4.17mmx11.43mm
  • Tolerance
    ±10%
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    Cylindrical
  • Lead Length
    33.02mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    10mH
  • DC Resistance (DCR)
    76.6Ohm Max
  • Max DC Current
    66mA
  • Frequency - Self Resonant
    380kHz
  • Q @ Freq
    36 @ 79kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    36
  • Inductance Frequency - Test
    79kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    15mA