  • INA103KU/1K
INA103KU/1K
advertisement
Manufacturer No:
INA103KU/1K
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-INA103KU/1K
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
INA103KU/1K
Description:
40mA per Channel 2.5μA 100 dB Instrumentational OP Amps 8μA 50V ±9V~25V INA103 16 Pins 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
INA103KU/1K Overview
A 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case is used to package the op amp. This is a Instrumentation type op amp. A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the buffer op amp. There is a growing number of terminations approaching the number of 16. It consists of a total of 16 pins in total. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 15V. There are 16 pins on this chip. With regard to input offset voltage, instrumentation amplifier is rated at 250μV. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of 0°C~70°C . Using a supply current of 9mA , this buffer op amp will be able to operate. 60dB should be the voltage gain. This op amp ic has 1 circuits. It is possible to count 3 elements on this buffer amplifier. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 50V voltage. This linear amplifier pack is based on the TR axis. There is an 9mA quiescent current running through op amp ic. Instrumentation amplifier resistance should remain within the range of 60MOhm.
INA103KU/1K Features
16 Pins
supply voltage of 15V
60dB voltage gain
Resistance of 60MOhm
INA103KU/1K Applications
There are a lot of Texas Instruments INA103KU/1K Instrumentational OP Amps applications.
  • Portable electronic products powered by batteries
  • Television broadcasting equipment
  • earphone
  • Radiation thermometry transducers
  • E-book readers
  • Video amplifiers
  • Navigation
  • Polarized electrodes
  • Hand-held batteries
  • Power control
Step5Bar-code shipping tag
INA103KU/1K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Amplifier Type
    Instrumentation
  • Common Mode Rejection Ratio
    100 dB
  • Current - Input Bias
    2.5μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±9V~25V
  • Output Current per Channel
    40mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    250μV
  • Bandwidth
    6MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • Voltage Gain
    60dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    8μA
  • Supply Voltage Limit-Max
    25V
  • Voltage - Input Offset
    30μV
  • -3db Bandwidth
    6MHz
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Voltage Gain-Nom
    100
  • Height
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    420.395078mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    60MOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Base Part Number
    INA103
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    50V
  • Number of Elements
    3
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    9mA
  • Nominal Supply Current
    12.5mA
  • Output Current
    40mA
  • Quiescent Current
    9mA
  • Slew Rate
    15V/μs