  • IPA60R360P7SE8228XKSA1
IPA60R360P7SE8228XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPA60R360P7SE8228XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPA60R360P7SE8228XKSA1
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 360m Ω @ 2.7A, 10V ±20V 555pF @ 400V 13nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 7387
Step5Bar-code shipping tag
IPA60R360P7SE8228XKSA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Series
    CoolMOS™ P7
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    22W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    360m Ω @ 2.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 140μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    555pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    13nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V