  • IPB156N22NFDATMA1
IPB156N22NFDATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB156N22NFDATMA1
HK JDW NO:
376-IPB156N22NFDATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IPB156N22NFDATMA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 15.6m Ω @ 50A, 10V ±20V 6930pF @ 110V 87nC @ 10V 220V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 8756
Step5Bar-code shipping tag
IPB156N22NFDATMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OptiMOS™FD
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    15.6m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 270μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6930pF @ 110V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    72A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    87nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    220V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    72A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0156Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    288A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    220V