  • IPB160N04S3-H2
IPB160N04S3-H2
advertisement
Manufacturer No:
IPB160N04S3-H2
Manufacturer:
Infineon Technologies AG
HK JDW NO:
376-IPB160N04S3-H2
Quantity:
In Stock : 4191
Step5Bar-code shipping tag
IPB160N04S3-H2
    Select All
  • Additional Feature
    ULTRA LOW RESISTANCE
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • JEDEC-95 Code
    TO-263
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    160A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0021Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    640A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    40V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    898 mJ
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    214W