  • IPB180P04P403ATMA1
IPB180P04P403ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB180P04P403ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPB180P04P403ATMA1
Package:
TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
Description:
Trans MOSFET P-CH 40V 180A 7-Pin(6+Tab) TO-263
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPB180P04P403ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G6
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    150W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    150W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    48 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.8m Ω @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 410μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    17640pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    180A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    250nC @ 10V
  • Rise Time
    31ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    81 ns
  • Turn-Off Delay Time
    72 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    180A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    -40V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0028Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    90 mJ
  • Height
    4.4mm
  • Length
    10mm
  • Width
    9.25mm