  • IPB45N04S4L08ATMA1
IPB45N04S4L08ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB45N04S4L08ATMA1
HK JDW NO:
376-IPB45N04S4L08ATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 7.6m Ω @ 45A, 10V +20V, -16V 2340pF @ 25V 30nC @ 10V 40V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 7000
Step5Bar-code shipping tag
IPB45N04S4L08ATMA1
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    45W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7.6m Ω @ 45A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 17μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2340pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    45A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    30nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    +20V, -16V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    45A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0076Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    180A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    40V