  • IPB60R045P7ATMA1
IPB60R045P7ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB60R045P7ATMA1
HK JDW NO:
376-IPB60R045P7ATMA1
Datasheet:
IPB60R045P7ATMA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 45m Ω @ 22.5A, 10V ±20V 3891pF @ 400V 90nC @ 10V 600V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 504
Step5Bar-code shipping tag
IPB60R045P7ATMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    CoolMOS™ P7
  • Part Status
    Active
  • Power Dissipation-Max
    201W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    45m Ω @ 22.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1.08mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3891pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    61A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    90nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V