  • IPB65R099C6ATMA1
IPB65R099C6ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB65R099C6ATMA1
HK JDW NO:
376-IPB65R099C6ATMA1
Datasheet:
IPB65R099C6ATMA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 650V 38A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPB65R099C6ATMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    278W Tc
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    10.6 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    99m Ω @ 12.8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 1.2mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2780pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    38A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    127nC @ 10V
  • Rise Time
    9ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    6 ns
  • Turn-Off Delay Time
    77 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    38A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    650V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.099Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    115A