  • IPD135N08N3GATMA1
IPD135N08N3GATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD135N08N3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPD135N08N3GATMA1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IPD135N08N3GATMA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 80V 45A 3-Pin(2+Tab) TO-252
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPD135N08N3GATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    13.5m Ω @ 45A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 33μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1730pF @ 40V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    45A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    25nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Max Dual Supply Voltage
    80V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    45A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0135Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    180A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    50 mJ
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    79W Tc