  • IPD30N03S2L07ATMA1
IPD30N03S2L07ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD30N03S2L07ATMA1
HK JDW NO:
376-IPD30N03S2L07ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3
Step5Bar-code shipping tag
IPD30N03S2L07ATMA1
    Select All
  • Mount
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2006
  • Series
    OptiMOS™
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Additional Feature
    ULTRA LOW RESISTANCE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    GULL WING
  • Reference Standard
    AEC-Q101
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    136W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.7m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 85μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1900pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    30A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    68nC @ 10V
  • Rise Time
    30ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    16 ns
  • Turn-Off Delay Time
    40 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    30A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0098Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    120A