  • IPD60R385CPATMA1
IPD60R385CPATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD60R385CPATMA1
HK JDW NO:
376-IPD60R385CPATMA1
Datasheet:
IPD60R385CPATMA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 385mOhm @ 5.2A, 10V ±20V 790pF @ 100V 22nC @ 10V 600V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 13758
Step5Bar-code shipping tag
IPD60R385CPATMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    3
  • Supplier Device Package
    PG-TO252-3
  • Weight
    3.949996g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    CoolMOS™ CP
  • Published
    2008
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    9A
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    83W Tc
  • Power Dissipation
    83W
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    385mOhm @ 5.2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 340μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    790pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    22nC @ 10V
  • Rise Time
    5ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    5 ns
  • Turn-Off Delay Time
    40 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    9A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    600V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    790pF
  • Drain to Source Resistance
    350mOhm
  • Rds On Max
    385 mΩ