  • IPD60R520CPBTMA1
IPD60R520CPBTMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD60R520CPBTMA1
HK JDW NO:
376-IPD60R520CPBTMA1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IPD60R520CPBTMA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 600V 6.8A 3-Pin(2+Tab) TO-252
Step5Bar-code shipping tag
IPD60R520CPBTMA1
    Select All
  • Mount
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    4
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    66W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    66W
  • Turn On Delay Time
    17 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    520m Ω @ 3.8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    630pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    6.8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    31nC @ 10V
  • Rise Time
    12ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    16 ns
  • Turn-Off Delay Time
    74 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    6.8A
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    600V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.52Ohm