  • IPD60R600P6ATMA1
IPD60R600P6ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD60R600P6ATMA1
HK JDW NO:
376-IPD60R600P6ATMA1
Datasheet:
IPD60R600P6ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO252
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPD60R600P6ATMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    3
  • Weight
    3.949996g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™ P6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    63W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    11 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    600m Ω @ 2.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 200μA
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    557pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7.3A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    12nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Turn-Off Delay Time
    33 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    7.3A
  • Threshold Voltage
    4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Max Dual Supply Voltage
    600V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.6Ohm
  • Height
    2.41mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm