  • IPD60R600P7ATMA1
IPD60R600P7ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD60R600P7ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPD60R600P7ATMA1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IPD60R600P7ATMA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 600m Ω @ 1.7A, 10V ±20V 363pF @ 400V 9nC @ 10V 650V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 4030
Step5Bar-code shipping tag
IPD60R600P7ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    CoolMOS™ P7
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    30W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    600m Ω @ 1.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 80μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    363pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    6A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    9nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.6Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    16A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V