  • IPI120N06S4H1AKSA1
IPI120N06S4H1AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPI120N06S4H1AKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPI120N06S4H1AKSA1
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 2.4m Ω @ 100A, 10V ±20V 21900pF @ 25V 270nC @ 10V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Quantity:
In Stock : 2770
Step5Bar-code shipping tag
IPI120N06S4H1AKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    250W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    30 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.4m Ω @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 200μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    21900pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    270nC @ 10V
  • Rise Time
    5ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    15 ns
  • Turn-Off Delay Time
    60 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    120A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    60V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0024Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    480A