  • IPL60R210P6AUMA1
IPL60R210P6AUMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPL60R210P6AUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPL60R210P6AUMA1
Package:
4-PowerTSFN
Datasheet:
IPL60R210P6AUMA1
Description:
Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPL60R210P6AUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-PowerTSFN
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™ P6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    4
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    151W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    210m Ω @ 7.6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 630μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1750pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    19.2A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    37nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    19.2A
  • Max Dual Supply Voltage
    600V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.21Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    52A