  • IPN70R450P7SATMA1
IPN70R450P7SATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPN70R450P7SATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPN70R450P7SATMA1
Package:
TO-261-3
Datasheet:
IPN70R450P7SATMA1
Description:
COOLMOS P7 700V SOT-223
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPN70R450P7SATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-3
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    CoolMOS™ P7
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    7.1W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    450m Ω @ 2.3A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 120μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    424pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    10A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    13.1nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    700V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.45Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    700V