  • IPP04CN10NG
IPP04CN10NG
advertisement
Manufacturer No:
IPP04CN10NG
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPP04CN10NG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IPP04CN10NG
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 4.2m Ω @ 100A, 10V ±20V 13800pF @ 50V 210nC @ 10V 100V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 8572
Step5Bar-code shipping tag
IPP04CN10NG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.2m Ω @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    13800pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    210nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    100A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0042Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    400A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    100V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    1000 mJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ