  • IPP120N04S302AKSA1
IPP120N04S302AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP120N04S302AKSA1
HK JDW NO:
376-IPP120N04S302AKSA1
Description:
MOSFET N-CH 40V 120A TO220-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPP120N04S302AKSA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ULTRA LOW RESISTANCE
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.3m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 230μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    14300pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    210nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    120A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0023Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    480A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    40V