  • IPP120N06S402AKSA2
IPP120N06S402AKSA2
advertisement
Manufacturer No:
IPP120N06S402AKSA2
HK JDW NO:
376-IPP120N06S402AKSA2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 2.8mOhm @ 100A, 10V ±20V 15750pF @ 25V 195nC @ 10V 60V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 3738
Step5Bar-code shipping tag
IPP120N06S402AKSA2
    Select All
  • Mount
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
    PG-TO220-3-1
  • Weight
    6.000006g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    188W Tc
  • Power Dissipation
    188W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.8mOhm @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 140μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    15750pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    195nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    120A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    60V
  • Input Capacitance
    15.75nF
  • Rds On Max
    2.8 mΩ