  • IPP35CN10NGXKSA1
IPP35CN10NGXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP35CN10NGXKSA1
HK JDW NO:
376-IPP35CN10NGXKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IPP35CN10NGXKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 35m Ω @ 27A, 10V ±20V 1570pF @ 50V 24nC @ 10V 100V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 11010
Step5Bar-code shipping tag
IPP35CN10NGXKSA1
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Subcategory
    FET General Purpose Powers
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Power Dissipation-Max
    58W Tc
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    35m Ω @ 27A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 29μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1570pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    27A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    24nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    27A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.035Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    108A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    100V