  • IPP60R600C6XKSA1
IPP60R600C6XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP60R600C6XKSA1
HK JDW NO:
699-IPP60R600C6XKSA1
Datasheet:
IPP60R600C6XKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 600mOhm @ 2.4A, 10V ±20V 440pF @ 100V 20.5nC @ 10V 600V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 12783
Step5Bar-code shipping tag
IPP60R600C6XKSA1
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
    PG-TO220-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    CoolMOS™
  • Part Status
    Obsolete
  • Power Dissipation-Max
    63W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    600mOhm @ 2.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 200μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    440pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7.3A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    20.5nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V