  • IPP70N10SL16AKSA1
IPP70N10SL16AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP70N10SL16AKSA1
HK JDW NO:
376-IPP70N10SL16AKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IPP70N10SL16AKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 16m Ω @ 50A, 10V ±20V 4540pF @ 25V 240nC @ 10V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 9067
Step5Bar-code shipping tag
IPP70N10SL16AKSA1
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    SIPMOS®
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Last Time Buy
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Power Dissipation-Max
    250W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    250W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    70 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    16m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 2mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4540pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    70A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    240nC @ 10V
  • Rise Time
    250ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    70A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    100V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.025Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    280A