  • IPP80N04S4L04AKSA1
IPP80N04S4L04AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP80N04S4L04AKSA1
HK JDW NO:
376-IPP80N04S4L04AKSA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 40V 80A 3-Pin(3+Tab) TO-220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPP80N04S4L04AKSA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2010
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    71W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    7 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.3m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 35μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4690pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    60nC @ 10V
  • Rise Time
    12ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    +20V, -16V
  • Fall Time (Typ)
    31 ns
  • Turn-Off Delay Time
    22 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V