  • IPP80N06S207AKSA1
IPP80N06S207AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP80N06S207AKSA1
HK JDW NO:
376-IPP80N06S207AKSA1
Datasheet:
IPP80N06S207AKSA1
Description:
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPP80N06S207AKSA1
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    OptiMOS™
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Dissipation-Max
    250W Tc
  • Turn On Delay Time
    18 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.6m Ω @ 68A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 180μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3400pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    110nC @ 10V
  • Rise Time
    35ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    31 ns
  • Turn-Off Delay Time
    28 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    55V